Na czym polega system zdalnego sterowania oświetleniem z-wave?

Opublikowane: sty 28, 2016 | Autor: smart4living | Kategorie: Możliwości z-wave

Zastanawiasz się jakie korzyści mogą płynąć z zastosowania  systemu zdalnego sterowania oświetleniem w technologii z-wave i jakich urządzeń będziesz do tego potrzebował?  W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć Ci  zasady działania systemu z-wave i przedstawić urządzenia oraz propozycje zastosowania  dzięki którym już dziś w sposób bezinwazyjny zamienisz swój dom w smart dom. Zapraszamy do lektury.

Zastanawiasz się jakie korzyści mogą płynąć z zastosowania systemu zdalnego sterowania oświetleniem w technologii Z-wave i jakich urządzeń będziesz do tego potrzebował?  W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć Ci zasady działania systemu z-wave i przedstawić urządzenia oraz propozycje zastosowania, dzięki którym już dziś w sposób bezinwazyjny zamienisz swój dom w smart dom. Sprawdź, jak działa zdalne sterowanie domem w praktyce!

Dzięki tej rewolucyjnej technologii, planując instalacje inteligentnych rozwiązań w swoim domu czy przy zakupie nowego mieszkania, nie musisz planować zmiany całej instalacji elektrycznej i kładzenia kilometrów kabli, co niosło za sobą duże dodatkowe koszty inwestycji.  Wszystko dzięki temu, iż urządzenia Z-wave – pozwalające również na zdalne sterowanie oświetleniem – komunikują się ze sobą drogą radiową (bezprzewodowo). Sercem i mózgiem całego systemu jest kontroler  Z-wave (zwany też centralką)  który pozwala utworzyć sieć komunikujących się ze sobą urządzeń między innymi  tych dla zdalnego sterowanie oświetleniem. Paleta urządzeń które można połączyć w sieć jest bardzo szeroka do tych, które stosujemy w zarządzaniu oświetleniem należą moduły podtynkowe (miniaturowe moduły instaluje się w puszce podtynkowej za włącznikiem światła nawet tym tradycyjnym które mamy w swoich domach).  Dzięki nim będziesz mógł zdalnie włączać i wyłączać oświetlenie. Innymi urządzeniami Z-wave które stosuje się do sterowania oświetleniem są  ściemniacze za pomocą których można nie tylko włączać/wyłączać, ale przede wszystkim zmieniać natężenia światła (ściemniać/rozjaśniać). Wszystko to za pomocą fal radiowych Z-Wave.  Ściemniacz pracuje bezgłośnie i posiada funkcję tzw. „miękkiego startu”, która umożliwia łagodne rozjaśnianie światła co daje efekt płynnego uruchamianie światła, a to w efekcie zwiększa komfort w domu. 

Bardzo często w projektowaniu zarządzania oświetleniem stosuje się inne urządzenia, głownie czujniki ale nie tylko, które pozwolą jeszcze zwiększyć Twój komfort ale przede wszystkim przynieść korzyści materialne w postaci oszczędności w zużyciu energii.  Do urządzeń, które wspomagają zdalne sterowanie oświetleniem zaliczamy przełączniki gniazdek, czujniki (otwarcia drzwi, ruchu).  Dzięki tym pierwszym możemy sterować wszystkimi lampami podłączanymi do gniazdek natomiast czujniki wykorzystywane są jako wyzwalacze włączenia bądź wyłączenia światła automatycznie co jak pisaliśmy wcześniej zwiększy wygodę i przyniesie wymierne korzyści. Na przykład dzięki czujnikowi otwarcia drzwi możesz automatycznie włączać czy wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach. Szczególnie stosuje się do łazienek toalet czy garderoby. Jak to działa? W momencie otwarcia drzwi czujnik wysyła sygnał do kontrolera Z-wave, który wysyła sygnał do modułu podtynkowego i światło świeci to samo można zrobić w przypadku zamknięcia drzwi i wyłączeniu światła. Prawda, że wygodnie? Jak to zrobić samemu ? Potrzebne informacje znajdziesz u nas na blogu w sekcji Zrób to sam.  Zastosowanie czujnika ruchu pozwoli nam włączać lub wyłączać światło, gdy system wykryje ruch bądź jego brak. Ile razy zdarzyło wam się zostawić światło w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma? Już teraz możesz temu zapobiec i zaoszczędzone pieniążki przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego. To tylko najbardziej oczywiste zastosowania sterowania oświetleniem za pomocą technologii Z-wave tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia . Jedno z moich ulubionych zastosować sterowania oświetleniem jest możliwość wyłączenia oświetlenia w całym mieszkaniu na jednym włączniku przy drzwiach wejściowych. Pewnie nie raz mieliście sytuację stojąc w butach i kurtce gotowi do wyjścia gasicie światło w przedpokoju i kontem oka zamykając drzwi zauważysz że gdzieś w pokoju świeci się lampka. Obecnie macie dwa wyjścia wracać się (pomijam aspekt chodzenia w butach po mieszkaniu aby zgasić światło) lub zostawić machając ręką. Dzięki rozwiązaniu Z-wave wystarczy dodatkowy klik w wyłącznik przy wyjściu i wszystkie światła gasną. Do tego rozwiązania nie wystarczy tradycyjny włącznik potrzebny Ci będzie włącznik który będziesz mógł zaprogramować w taki sposób że na przykład 1 kliknięcie gasi/zapala światło w przedpokoju, 2 kliknięcia gasi/zapala światło w całym domu.

 

Sterować urządzeniami Z-wave możesz za pomocą dedykowanych aplikacji na:

  • produkty APPLE (iPad, iPhone, iPod touch)
  • urządzenia oparte na systemie Android (smartfony, tablety)
  • komputery za pomocą  przeglądarki internetowej.

Informacje na ten temat również znajdziesz na naszym blogu w sekcji  Zrób to sam

Zdalne sterowanie oświetleniem jak już wspomnieliśmy wcześniej posiada dodatkową zaletę, ale bardzo często kluczową przy decyzji instalacji takiego systemu to oszczędność rachunków za prąd nawet do 30%. Skąd taka oszczędność? Trochę przykładów podaliśmy powyżej, ale podsumowując system uruchamia oświetlenie w pomieszczeniach tam gdzie ktoś faktycznie przebywa a zastosowanie czujników ruchu lub funkcji automatycznego wyłączania świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Podsumujmy najważniejsze korzyści i możliwości jakie daje zdalne sterowanie oświetleniem dzięki zastosowaniu urządzeń Z-wave.

Korzyści:

  •          Oszczędność kosztów energii elektrycznej w skali roku do 30%
  •          Bezinwazyjny montaż zarówno w istniejącej instalacji naszego domu lub przy zakupie nowego mieszkania czy domu
  •          Komfort i wygoda płynące z automatyzacji.

Możliwości zastosowania:

  •          Zdalne włączanie/wyłączanie oświetlenia za pomocą smartfonu, tabletu czy komputera.
  •          Możliwość zmiany natężenia światła (przyciemnianie/rozjaśnianie) dające większy komfort
  •          Automatyczne włączanie/wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach za pomocą czujników
  •          Możliwość tworzenia scen złożonych które jeszcze bardziej podniosą wygodę!

Wszystkie niezbędne urządzenia do zrealizowania komfortowego i oszczędnego systemu oświetlenia w swoim domu znajdziesz w naszym sklepie w dziale Oświetlenie.

Zapraszamy do zakupów. Natomiast jeśli potrzebujesz więcej informacji służymy radą napisz do nas -  kontakt.

Komentarze (0)

No comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz