Inteligentny dom - Sterowanie roletami, żaluzjami lub zasłonami

Opublikowane: kwi 10, 2019 | Autor: Grzegorz Szymański | Kategorie: Zrób to sam, Możliwości z-wave

Drogi czytelniku, ponieważ szanuję Twój czas, zacznę od streszczenia co znajdziesz w poniższym artykule tak abyś mógł ocenić, czy znajdziesz coś interesującego dla siebie.

  •       Jakie codzienne i niecodzienne sytuacje obsłużycie dzięki inteligentnemu sterowaniu roletami
  •       O czym należy pamiętać, jeśli chcemy mieć sterowanie roletami/żaluzjami
  •       Jakie urządzenia są do tego potrzebne, aby nie wydać majątku
  •       Na co zwrócić uwagę przy doborze urządzeń końcowych
  •       Najczęstsze problemy ze sterowaniem roletami/żaluzjami

Jedną z funkcjonalności inteligentnego domu jest sterowanie wszelkiego rodzaju roletami, żaluzjami czy też zasłonami. Nie jest to bez znaczenia która opcja Was interesuje rolety, żaluzje czy zasłony, ponieważ może mieć to wpływ na dobór odpowiedniego urządzenia o czym w szczegółach piszemy poniżej. Chodzi tu o fakt, że przy sterowaniu żaluzjami i niektórymi roletami będzie nas interesować również możliwość sterowania pozycją lameli ich uchylania pod różnym kątem a nie koniecznie podnoszenia ich całkiem do góry. Przy zasłonach jest to zbędne i nie wszystkie urządzenia mają tą opcję.

Wielu z Was często od tego zaczyna swoją przygodę z Smart domem. Interesując się tym konkretnym zagadnieniem dowiadujecie się, że jest również wiele innych czynności w Waszym domu/ mieszkaniu, w które można by tchnąć trochę inteligencji, ale to temat na inny artykuł.

Jakie codzienne i niecodzienne sytuacje obsłużycie dzięki inteligentnemu sterowaniu roletami

Gdy zgłębiacie inteligentne rozwiązania w temacie sterowania roletami, których funkcjonalność nie kończy się na opuszczaniu rolet pilotem lub też włącznikiem ściennym, ale potrafią o wiele więcej (a ponad to możemy to połączyć z innymi urządzeniami w naszym domu) wyłania się wiele możliwości i zastosowań. Wiele z nich można zaliczyć do kategorii „komfortu życia”, dzięki nim wiele rutynowych codziennych czynności przestanie istnieć, po prostu nie będziecie ich musieli robić. Inną kategorią chyba najważniejszą jest bezpieczeństwo.  Inteligentne sterowanie roletami w zakresie bezpieczeństwa sprowadza się głównie 2 sytuacji. W przypadku pożaru czy też czadu system po wykryciu takiego zagrożenia podniesie rolety i w połączeniu z otwarciem okna pozwoli zapobiec tragedii lub zmniejszyć zakres strat, a czasami umożliwić drogę ewakuacji. Drugą sytuacją jest włamanie, w zależności od tego czy domownicy są w środku czy ich nie ma rolety mogą się podnieść we wszystkich oknach i w połączeniu z zapaleniem świateł w całym domu spłoszyć złodzieja lub zamykając się utrudnić ucieczkę (rolety zewnętrzne). Najlepiej jednak abyśmy nigdy nie mieli potrzeby sprawdzania powyższego zastosowania w praktyce, a nasze inteligentne sterowanie roletami wykorzystywali do poniższych sytuacji.

Czy niefajnie byłoby, gdyby wasze rolety same opuszały się, gdy zapalicie wieczorem światło? Czy niefajnie, gdyby rolety otwierały się lub podnosiły, gdy wstajecie rano? Ilu z Was wykonuje rundę do kilku włączników rano, aby wpuścić trochę światła? A czy niefajnie byłoby, gdyby nasze rolety czy żaluzje podążając za pozycją słońca zamykały się, w oknach, gdzie zaczyna operować światło a otwierały tam, gdzie jest już cień dzięki czemu nie musimy powtarzać tych czynności dzień w dzień a czasami kilka razy dziennie? A jak często włączając telewizor z wygodnej kanapy, uświadomiliście sobie, że kompletnie nic nie widać i trzeba wstać i zasłonić zasłony czy opuścić żaluzję? Czemu to się nie dziej automatycznie jak włączam telewizor?  No i skończywszy na obecnie wdzierającej się funkcjonalności sterowania głosem za pomocą jednego z asystentów. Ta możliwość dopełnia wszystko co wyżej możemy wysterować/ zaprogramować, ale z jakiegoś powodu w danym momencie chcemy, aby system zachował się inaczej i wypowiedzenie kilku słów bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności.  To wszystko jest możliwe i nawet stosunkowo niedrogie, a co ważniejsze można to rozbudowywać sukcesywnie.  Jeśli nie macie na to czasu lub głowy jak to stworzyć z miłą chęcią zajmiemy się tym dla Ciebie. Zaoferujemy urządzenia, pomożemy przy ich instalacji oraz skonfigurujemy Twój system uwzględniając Twoje preferencje. Kontakt znajdziesz na dole artykułu.

O czym należy pamiętać, jeśli chcemy mieć sterowanie roletami/żaluzjami

Wracając jednak do tematu sterowania roletami, gdy już podejmiemy decyzję, że chcemy mieć inteligentny dom i będą to właśnie żaluzje lub rolety tudzież zasłony mają być pierwszym łupem inteligentnych rozwiązań musimy pamiętać o jednej kluczowej rzeczy. -Musimy mieć doprowadzony prąd w okolice okna, bez tego zastosowanie inteligentnych rozwiązań będzie niemożliwe. Chociaż całkiem niedawno pojawiło się światełko w tunelu dla tych, którzy nie mają instalacji przygotowanej pod sterowanie, ale to również temat na inny artykuł.  Pewnie w tym momencie jakieś 75% osób przestało czytać ten artykuł no, bo skoro nie mam podciągniętej instalacji elektrycznej to już nic się nie da zrobić i szkoda tracić czas. Natomiast z doświadczenia wiem, że nie zawsze sytuacja musi być tak beznadziejna. Często, okazuje się, że mamy jakiś włącznik światła w okolicy, czy też gniazdko elektryczne od którego pociągnięcie przewodu nie będzie powodowało generalnego remontu, a tylko drobnego podkucia 2-3 metrów ściany, aby ukryć w niej przewód, gipsowanie i pomalowanie.

Jakie urządzenia są do tego potrzebne, aby nie wydać majątku

Wracając do głównego wątku, stajemy przed dylematem wyboru rozwiązania na wyborze urządzeń skończywszy.  Gdy pójdziecie do salonu firmy zajmującej się wyłącznie żaluzjami/ roletami wasza automatyka może skończyć się na klasycznym pilocie, którego nigdy nie można znaleźć, jak jest potrzebny i włącznikach na ścianie do sterowania, ale to dalej człowiek pozostanie - narzędziem sprawczym a w najlepszym razie nie da się tego zintegrować z niczym innym w przyszłości. Tutaj z pomocą przychodzą między innymi systemy oparte o bezprzewodową komunikację, o której pisałem w innym artykule, odnośnik znajdziecie pod tym linkiem (link).

Jak wielu z Was wie, koncentrujemy się na rozwiązaniach opartych głównie o z-wave co nie oznacza, że tylko takich urządzeń używamy, bo jak mogliście się już zorientować na naszej stronie jest wiele urządzeń komunikujących się po Wi-Fi czy Bluetooth, które łatwo można zintegrować, ale sercem naszych inteligentnych domów jest centrala komunikująca się głównie po z-wave.  Oczywiście znajdziecie w sieci dużo informacji na temat zawodności systemów bezprzewodowych i niekorzystnych porównań z rozwiązaniami przewodowymi, ale to również jest temat na odrębny artykuł, w którym staramy się przedstawić niepodważalne zalety systemów bezprzewodowych a przede wszystkim ich elastyczność i stosunek ceny do jakości.

 W tym momencie wiemy już, że będziemy potrzebowali - centrali (kontrolera) z-wave, która to będzie komunikowała się z urządzeniami końcowymi i wydawała polecenia zgodnie z naszymi założeniami. Jak mamy już kontroler/ centralkę to potrzebujemy jeszcze co najmniej urządzenia/ urządzeń peryferyjnych, które będą zamontowane we włączniku lub będą już integralną częścią włącznika (rozwiązania Walli Fibaro) aby sterowały roletą. W tym momencie będziemy w stanie zrealizować wszystko co powyżej napisałem, włącznie z sterowaniem głosem (tutaj muszę dodać, że sterowanie głosem, w tym momencie mam na myśli użycie smartfonu).

Sterowanie roletami za pomocą głosu

Jeśli chcemy móc sterować głosem niemal z każdego miejsca w domu to konieczne będzie dokupienie dedykowanego urządzenia. Obecnie mamy 3 wiodące rozwiązania na rynku Echo z Alexą od Amazon, Google Home z Google Assistant wiadomo od kogo oraz Homepod z Siri na pokładzie od Apple.

Najczęstsze problemy ze sterowaniem roletami/żaluzjami 

Mamy centralę, mamy urządzenia do sterowania roletą, wystarczy to połączyć skonfigurować i mamy pierwsze rozwiązanie smarthome. Niestety czasami okazuje się coś jest nie tak, nie działa albo działa wybiórczo albo nie wszystkie funkcjonalności na których nam zależało. Często wynika to z braku wiedzy na temat poszczególnych urządzeń lub braku ich pełnej lub częściowej kompatybilności z naszą centralą.  Dlatego ważne jest, aby przed zakupem konkretnego urządzenia, sprawdzić jego kompatybilność z naszą centralą oraz funkcjonalności jakie oferuje. Między innymi to oczym wspomnieliśmy na początku artykułu czy moduł pozwoli nam zarówno sterować żaluzją góra/dół, ale również pozycją lameli.

Właśnie ta ostania kwestia jest najczęstszym pytaniem jakie od Was otrzymujemy w zakresie sterowania żaluzjami. Tak można, ale w zależności od urządzeń jakie mamy, może to być bardzo proste albo będzie wymagało od Nas więcej zaangażowania lub ostatecznie skontaktowanie się z ekspertem, aby wykonał konfigurację za Was.

Jeżeli mamy sprzęt Fibaro, centralkę Home Center 2 lub Home Center Lite i Roller Shutter tej samej firmy to wystarczy, że po dodaniu tego urządzenia do centrali ustawicie parametr 10 na wartość 2 i od tego momentu będziecie mogli niezależnie sterować podnoszeniem/opuszczaniem żaluzji oraz pozycjonowaniem lamelek. Jeśli ktoś jednak zdecydował się na zakup centrali Vera Edge, Plus czy Secure bo uznał że nie ma co wydawać dodatkowych kilkuset złotych na centralę (sam używam centrali Vera Plus) i zakupił również Roller Shutter Fibaro ma trochę trudniejsze zadania. Należy dodać do centrali kawałek kodu lua oraz stworzyć samemu wirtualne urządzenie i dopiero wtedy będziemy mogli się cieszyć pełną funkcjonalnością Roller Shuttera, a co więcej, jednym wirtualnym urządzeniem możemy sterować kilkoma roletami jednocześnie.

Jeśli Ty też masz z tym problem i szukasz rozwiązania zapraszamy do kontaktu z Nami. Postaramy się Ci pomóc.

To na tyle w tym artykule, dziękuję wszystkim za poświęcony czas, a szczególnie tym którzy dobrnęli do końca.

Komentarze (0)

No comment

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodać komentarz