Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Dom nowoczesny czyli jaki?

25 czerwca 2022


Jak wygląda nowoczesny dom na miarę XXI wieku? Czym powinien się charakteryzować i jakie udogodnienia dla swoich domowników powinien gwarantować? Nie chodzi tutaj tylko o nowoczesny wygląd i fason, zgodny z najnowszymi trendami architektonicznymi. Niemniej istotna jest funkcjonalność takiego domostwa oraz cechy wynikające z promowanego ostatnimi czasy Zielonego Ładu – energooszczędność i przyjazność dla środowiska naturalnego. Poniżej pokusimy się o przedstawienie tych kwestii i odpowiedź na pytanie czym powinien się wyróżniać dom nowoczesny?

Nowoczesny dom – minimalizm i funkcjonalność

Obecnie w budownictwie mieszkalnym stawia się na minimalizm i funkcjonalność. Nowoczesny dom to znacznie więcej niż tylko cegły i zaprawa murarska. Pewne rzeczy nie zmieniają się jednak od wieków. W projektach domów na miarę XXI wieku nadal stawia się na maksymalizację wpływu naturalnego światła, sprytne aranżacje przestrzenne, jakość materiałów i użytkowość.

Zatem minimalizm – oszczędność w formie, nie oznaczająca jednak rezygnacji z aspektów konstrukcyjnych i aranżacyjnych uatrakcyjniających zabudowę. Stawia się na domy o prostej bryle i płaskim lub spadzistym dachu. Do łask wraca większe wykorzystanie szkła, które umożliwia lepsze oświetlenie przestrzeni mieszkaniowej i ocieplenie całej konstrukcji. Dom parterowy z poddaszem to idealne rozwiązanie dla rodziny, a coraz częściej spotyka się nowoczesne projekty z antresolą dzielącą przestrzeń mieszkalną na odrębne pomieszczenia.

Nowoczesne domy to także przemyślana funkcjonalność założeń architektonicznych. Łazienki znajdują się zazwyczaj w pobliżu sypialni, natomiast z kuchni powinien być łatwy dostęp do jadalni. Ciągi komunikacyjne stworzone z głową zapobiegają chaosowi przestrzennemu. Nowoczesna technologia pozwala zaś na nadanie domowi cech inteligentnych. Wykorzystanie systemów i urządzeń do automatyki domowej (elektronicznie otwierane okna i drzwi, alarmy antywłamaniowe, czujniki dymu) pozwalają poczuć się jak w filmie science – fiction. Tyle, że rozwiązania takie są już teraz na wyciągnięcie ręki!

Energooszczędność i ekologia

W nowoczesnych projektach stawia się na energooszczędność, a to dzięki wykorzystywanym przy budowie materiałom o niskim wskaźniku przenikania ciepła. Również stolarka okienna oferuje obecnie rozwiązania charakteryzujące się wysokim zabezpieczeniem termiki. Nowoczesne okna pasywne umożliwiają nie tylko wysoki stopień ochrony przed zimnem, ale i na pozyskiwanie ciepła bezpośrednio ze źródła, czyli słońca. To samo tyczy się paneli fotowoltaicznych, które w XXI wieku zrewolucjonizowały sprawę wytwarzania i pobierania energii elektrycznej w sposób wysoce ekologiczny.

Redakcja smart4living.pl

Dbamy o to, aby treści prezentowane w serwisie były wartościowe, rzetelne i pomocne dla naszych czytelników. Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy do regularnego odwiedzania Smart4Living.pl Wspólnie tworzymy przestrzeń, w której każdy znajdzie interesujący temat dla siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pompy ciepła
klimatyzatory domowe
żaluzje zewnętrzne

Jesteś zainteresowany reklamą?

żaluzje zewnętrzne