smart4living.pl

Blog tematyczny o domu i wnętrzach i ekologii

Dom

Jakie filtry do oczyszczacza powietrza kupić?

Jakie filtry do oczyszczacza powietrza kupić?

Nawet te osoby, które od dłuższego czasu korzystają z oczyszczacza powietrza, mają problem z wyborem odpowiednich filtrów. A tymczasem wiedza o ich poszczególnych rodzajach pozwala na wybór takiego urządzenia, które jest idealnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób działają najczęściej stosowane w oczyszczaczach powietrza filtry.

Czym są filtry wstępne?

Jeśli chodzi o filtry do oczyszczacza powietrza, to z pewnością warto wspomnieć o filtrach wstępnych, które zazwyczaj montowane są przy wlocie powietrza do urządzenia. Przybierają one postać drobnej siateczki, która ma za zadanie zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, zapobiegając zapychaniu się kolejnych filtrów. Filtr wstępny zatrzymuje skutecznie sierść, kurz, okruchy, a także włosy. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w filtry wstępne.

Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://filterbank.pl/pl/c/Filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/13/

Filtry do oczyszczania powietrza HEPA

Jeśli chodzi o filtry do oczyszczaczy powietrza, to w ostatnich miesiącach ogromna liczba klientów stawia na filtry HEPA. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka czystość powietrza. Stąd też filtry HEPA powszechnie używane są w ośrodkach zdrowia, w zakładach farmaceutycznych, laboratoriach, a także zakładach elektronicznych. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się je w domowych oczyszczaczach powietrza, bowiem bardzo dobrze radzą one sobie z zatrzymywaniem zarówno bardzo drobnych, jak i grubszych zanieczyszczeń.

Mówiąc o filtrach HEPA, z pewnością trzeba wspomnieć ich długą żywotność, która sięga nawet 10 lat. Takie filtry do oczyszczacza powietrza to wybór nie tylko prozdrowotny, ale również bardzo ekonomiczny. Warto jednak dodać, że filtry HEPA to domowych urządzeń, jak oczyszczacze czy odkurzacze, wymagają wymiany średnio co 12 do 24 miesięcy – informację o częstotliwości wymiany najlepiej sprawdzić na opakowaniu filtrów.

Filtry węglowe

Osoby kupujące filtry do oczyszczacza powietrza bardzo często decydują się na filtry węglowe, których rdzeniem jest węgiel aktywowany. Warto wspomnieć o tym, że jest to substancja, która dzięki swojej bardzo dużej powierzchni pozwala na bardzo wysoką skuteczność procesu oczyszczania powietrza. Filtry do oczyszczania powietrza z węglem aktywowanym z wyglądu przypominają nieco czarny plaster miodu. Charakteryzują się one bardzo wysoką skutecznością, a to dzięki porowatej powierzchni doskonale absorbującej zanieczyszczenia. Co ciekawe, filtry węglowe, przeciwieństwie do filtrów innego rodzaju, doskonale radzą sobie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń gazowych.

Co z jonizatorami powietrza?

Jeśli chodzi o filtry do oczyszczacza powietrza, to najpopularniejszymi są z pewnością dwa powyżej wymienione rodzaje. Niemniej jednak na rynku pojawiają się nowe technologie, które doskonale wspierają proces oczyszczania powietrza. Mowa tutaj między innymi o jonizatorach powietrza, które pojawiają się w coraz większej ilości domów.

Zasada ich działania jest wyjątkowo prosta – generują one grupy atomów naładowane ujemnie. Warto wiedzieć o tym, że cząstki ujemne posiadają bardzo wysoką zdolność do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, alergenów, wirusów, zarodników pleśni i bakterii. Dodać trzeba, że jonizatory powietrza warto stosować zwłaszcza w przypadku leczeniu chorób układu oddechowego.

Udostępnij