Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Kompostownik domowy to mądry sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych

2 lipca 2022

Kompostownik domowy to sposób na mądre i ekologiczne zagospodarowanie odpadów organicznych, które wytwarzane są codziennie w każdym gospodarstwie domowym. Proces ten pozwala na otrzymanie uniwersalnego nawozu, który będzie odpowiedni do zastosowania w ogrodach i na działkach w uprawach roślin, warzyw i owoców.

Kompostownik domowy co to jest?

Kompostowanie to naturalny pomysł na przetwarzanie odpadów kuchennych i roślinnych na nawóz, który stanowi doskonałą bazę zasilającą dla upraw działkowych oraz ogrodowych. Jest to proces produkcji biomasy za pomocą mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby oraz dżdżownice, poprzez procesu rozkładu, trawienia oraz natlenienia powstającego kompostu. W tym celu, do powstania nawozu wykorzystywane jest zjawisko obiegu materii w przyrodzie.
Aby otrzymać bogaty w próchnicę, wartościowy naturalny nawóz należy składować resztki organiczne w odpowiednim pojemniku, który zaopatrzony jest w liczne otwory wentylacyjne.

Jak zrobić kompostownik w domu lub na działce?

Bardzo powszechny, w ostatnim czasie, trend jaki rozwinął się w świadomości ludzi to funkcjonowanie w zgodzie z naturą. Częścią proekologicznego stylu życia jest stosowanie takich rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska. Zgodnie z tym nurtem należy ograniczyć nadmierne powstawanie śmieci i odpadów.
Kompostowanie jest procesem bardzo pożytecznym, łatwym do przeprowadzenia oraz całkowicie przyjaznym naturze. Jest metodą na zagospodarowanie odpadów w sposób mądry i korzystny dla człowieka.
Kompostownik to pojemnik, służący przechowywaniu odpadów, które podlegają rozkładowi i przekształceniu do biomasy. Musi się on charakteryzować dobrą wentylacją. Można go kupić jako gotowy produkt lub wykonać samemu z drewnianych palet. Skrzynie z palet posiadają naturalne otwory i można je ustawiać jedna na drugiej, tworząc stabilną konstrukcję poprzez ich zbijanie. Kompostownik powinien stać w zaciemnionym miejscu, tak aby jego zawartość nie uległa nadmiernemu przesuszeniu.

Jakie resztki można przeznaczyć na kompostownik?

Do wrzucania na kompostownik nadają się wszelkie resztki organiczne. Skoszona trawa, chwasty, połamane gałęzie. Do kompostownika można także wrzucać fusy z kawy i herbaty, resztki warzyw i owoców bez oznak gnicia, skorupki jajek. Resztki domowych roślin oraz ziemię z donic oraz popiół.
Po kilku miesiącach otrzymuje się gotowy nawóz. Powinien być on brązowy. Powstała masa nie powinna mieć brzydkiego zapachu. Nie powinna się także rozsypywać lub kleić do rąk. Można go wówczas użyć do nawożenia przydomowych roślin oraz upraw, poprzez posypanie ich warstwą domowego nawozu.

Redakcja smart4living.pl

Dbamy o to, aby treści prezentowane w serwisie były wartościowe, rzetelne i pomocne dla naszych czytelników. Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy do regularnego odwiedzania Smart4Living.pl Wspólnie tworzymy przestrzeń, w której każdy znajdzie interesujący temat dla siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najważniejsze zasady ekologicznego ogrodnictwa?
Jakie są korzyści z uprawy roślin miododajnych?
Jakie są korzyści z kompostowania w domu i jak zacząć?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są korzyści z kompostowania w domu i jak zacząć?