Domy pasywne są już standardem w nowoczesnym budownictwie. Ich właściciele przyznają, że budynki te posiadają wiele zalet. Budując dom pasywny zmniejszamy koszty ogrzewania, a dodatkowo ograniczamy emisję spalin (co jest wyjątkowo ważne dla środowiska). Co powinniśmy wiedzieć o domach pasywnych?
Domy pasywne – forma nie jest tu najważniejsza
Przeciwnicy domów pasywnych zarzucają im mało atrakcyjny wygląd. Jest prawdą, że budynki pasywne bardzo różnią się od efektownych domów tradycyjnych. Jednak dla ich właścicieli najważniejsza jest troska o środowisko i niskie koszty eksploatacji. Pasywny dom jest prostą bryłą o jednospadowym lub dwuspadowym dachu. Nie posiada on balkonu, jakichkolwiek wnęk i architektonicznych dekoracji (co jednak nie odbiera mu wdzięku). Z pewnością jest to obiekt idealny dla zwolenników minimalizmu.
Przy budowie domów pasywnych kluczową sprawą jest takie usytuowanie budynku, żeby pochłaniał jak największą ilość promieni słonecznych (dzięki temu nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na ogrzewanie). Większość okien w takich obiektach zlokalizowana jest po stronie południowej. Po tej stronie znajdują się duże oka salonu, sypialni, kuchni, pokoi dziennych, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Z kolei od strony północnej umieszcza się spiżarnie, garderoby i inne pomieszczenia, które nie są często użytkowane. Takie miejsca są w stanie całkowicie obyć się bez okien.
Inne cechy domu pasywnego
Wielką zaletą domów pasywnych jest przyjazny domownikom mikroklimat. Osoby mieszkające w takich budynkach rzadko cierpią na alergie, gdyż brak w nich wilgoci (która sprzyja rozwojowi pleśni). Przebywanie w domu pasywnym jest bardzo komfortowe przez cały rok – latem obiekt się nie nagrzewa, natomiast zimą panuje w nim optymalna temperatura. Na komfort życia mieszkańców wpływa również doskonała izolacja akustyczna (dom zapewnia ciszę nawet gdy znajduje się przy ruchliwej ulicy).
Nowoczesne domy wykonane są z materiałów energooszczędnych. W celu ogrzania budynku wybiera się pompy ciepła, kominki opalane biomasą, kolektory. Okna i drzwi są w nich bardzo szczelne, co zapobiega odpływowi ciepła.
Choć budowa domu pasywnego o doskonałych parametrach może być nieco bardziej kosztowna niż postawienie tradycyjnego budynku, warto jest spojrzeć na koszty w dłuższej perspektywie czasu. Energooszczędność takiego budynku sprawia, że po kilku latach jego budowa może okazać się naprawdę opłacalna. Warto potraktować taki dom jako inwestycję w zdrowie nasze i rodziny.