smart4living.pl

Blog tematyczny o domu i wnętrzach i ekologii

BudownictwoDom

Dom z bali – czy warto?

Dom z bali – czy warto?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi marzy o pięknych domach czy mieszkaniach. Ludzie coraz częściej decydują się na budowę własnych czterech ścian. Popularnym w ostatnim czasie wyborem jest dom z bali. Warto więc poznać kilka faktów o jego budowie.

Od czego zacząć budowę domu z bali i ile to kosztuje?

Decydując się na budowę domu z bali przede wszystkim należy zacząć od stworzenia dokładnego projektu wraz z kosztorysem. Gdy dom jest już zaprojektowany można przystąpić do kwestii formalnych. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup gruntu pod inwestycję. Następnie należy uzyskać niezbędne pozwolenia, które umożliwią legalną budowę oraz uzbroić działkę. Koszty budowy domu z drewna w dzisiejszych czasach są różne i zależne od indywidualnych preferencji właściciela, jednak w ogólnym rozrachunku są one niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Zalety domów z drewna

Do głównych zalet domów budowanych z bali należy przede wszystkim krótki czas realizacji budowy. Najczęściej budowa trwa zaledwie 3-4 miesiące. Ponadto sam proces budowy jest zdecydowanie prostszy, a co za tym idzie tańszy niż budowy tradycyjnych domów murowanych. Ponadto prace mogą trwać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego nie występują wszelkiego rodzaju przestoje oraz opóźnienia w realizacji projektu. Budowa domu z drewna jest dobrym pomysłem dla ludzi ceniących sobie ekologiczne podejście do życia. Domy takie charakteryzują się również prostotą wykonania oraz zastosowaniem ergonomicznych rozwiązań. Posiadają one dobrą wytrzymałość oraz są ciepłe i akustyczne. Odznaczają się ponadto wysokimi parametrami przeciwwilgociowymi. Domy z drewna najczęściej mają wielkie przeszklone okna, które zapewniają optymalne oświetlenie pomieszczeń. Spełniają również wszelkiego rodzaju wymagania przeciwogniowe. Dużą zaletą domów z bali jest bardzo duża dokładność wymiarowa oraz łatwy montaż. W odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa cechują się również brakiem występowania tak zwanych mostków termicznych będących zmorą większości budowlańców stawiających domy z cegły.

Budowa domu z drewna może więc być idealną alternatywą dla ludzi, którzy chcą w bardzo szybkim czasie zamieszkać we własnych czterech ścianach. Szybkość realizacji zapewnia prostota konstrukcji stosowanej w tego typu domach oraz łatwy montaż i instalacja. Domy z bali charakteryzują się bardzo wieloma zaletami i spełniają wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto budowa tego typu konstrukcji jest dużo tańsza od tradycyjnego domu z cegły.

Udostępnij