smart4living.pl

Blog tematyczny o domu i wnętrzach i ekologii

BudownictwoDom

Dom z basenem – czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Dom z basenem – czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Wielu osobom domy z basenem kojarzą się z willami zamożnych ludzi. W rzeczywistości tak do końca nie jest. Budowa domu z basenem nie jest aż tak dużym wydatkiem. Warto zatem wiedzieć, czy to dobre rozwiązanie i czy warto zdecydować się na basen.

Na co zwrócić uwagę projektując dom z basenem?

Na basen najlepiej jest się zdecydować już na etapie projektowania domu. Da to możliwość jego najlepszego wkomponowania. Dodatkowo takie rozwiązanie jest tańsze w porównaniu z późniejszym dobudowywaniem basenu. Jeśli uwzględni się basem już na samym początku, to można go tak zaprojektować, aby spełniał wszystkie indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jeśli o samym projekcie mowa, to ważne jest, aby był on dostosowany do powierzchni działki budowlanej. Dzięki temu idealnie dopasuje się basen pod kątem jego rozmiarów.

Czy dom z basenem to dobre rozwiązanie?

Dziś powstaje coraz więcej domów z basenem. Jak wspomniano, nie wiąże się to już z tak dużym wydatkiem, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Co jednak ważne, zdecydować można się na basen wewnętrzny, bądź zewnętrzny. Basen wewnątrz domu wiąże się z kilkoma istotnymi zaletami. Najważniejszą z nich jest to, że można z niego korzystać przez cały rok. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają pływać. Basen wewnętrzny umożliwia to niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Inaczej jest w przypadku basenu zewnętrznego. Trudno o korzystanie z niego jesienią czy zimą. Dlatego z tego powodu na taki basen decyduje się mniejsza liczba właścicieli domów. Trzeba jednak przyznać, że budowa basenu w ogrodzie jest łatwiejsza i tańsza w porównaniu z budową basenu wewnątrz budynku.

Czy budowa domu z basenem się opłaca?

Mówiąc o budowie domu z basenem, nie można pominąć kwestii związanej z kosztami takiej inwestycji. Jasne jest bowiem, że realizacja takiego pomysłu nie będzie tania. Jak jednak wspomniano, temat budowy basenu najlepiej jest rozważyć już na etapie projektowania domu. Wówczas koszty jego budowy będą mniejsze. Oczywiście koszt basenu uzależniony jest od jego wielkości. Im większy basen, tym jego budowa będzie droższa. Ogólnie rzecz ujmując, założyć można, że koszt budowy domu z basenem będzie o 20-30% większy w porównaniu z kosztem budowy domu bez basenu. Nie jest zatem tak, że budowa basenu pochłania niewiarygodnie wysokie środki finansowe. Pamiętać jednak trzeba, że sam koszt budowy to nie wszystko. Posiadanie basenu wiąże się także z późniejszymi kosztami jego utrzymania.

Udostępnij