smart4living.pl

Blog tematyczny o domu i wnętrzach i ekologii

BudownictwoEkologia

Zalety domów z keramzytu

Zalety domów z keramzytu

Budowa domów z keramzytu cieszy się coraz większym powodzeniem, głównie ze względu na dużo krótszy czas budowy oraz prostotę wykonania. Takie rozwiązanie jest również rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Ten nowy trend w budownictwie ma same pozytywne opinie i z pewnością zagości z nami na dłużej.

Czym jest dom z keramzytu?

Keramzyt jest wytwarzany bezpośrednio z gliny. To lekkie kruszywo i niezwykle innowacyjny materiał budowlany i izolacyjny. Ze względu na swoją niewielką wagę i dużą wytrzymałość staje się coraz bardziej popularny do budowy domów.
Budowa domu z keramzytu ma wiele zalet. Przede wszystkim szybkość budowy, gdyż bloczki keramzytowe są duże, przez co proces wznoszenia ścian jest znacznie krótszym, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej budowy. Bloczki keramzytowe poza swoimi rozmiarami mają jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie są porowate, dzięki czemu w czasie budowy wymagana jest dużo mniejsza ilość zaprawy. Z uwagi na wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, keramzyt chętnie używany jest do ścian fundamentowych, co zapobiega stratom ciepła. Budulec ten jest również odporny na działanie wilgoci. Dodanie do niego piasku oraz cementu spowoduje wytworzenie keramzytobetonu. To materiał, który posiada niższą gęstość niż zwykły beton, co pozwala na dokonywanie niezbędnych prac na budowie z użyciem prostych narzędzi. Keramzytobeton jest lekki, odporny na pleśń, grzyby czy szkodniki. Dom z keramzytobetonu jest nowoczesnym, niezwykle ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu bloczków keramzytowych zagwarantujemy sobie wysoką izolację cieplną, co znacząco wpłynie na koszt ogrzania domu oraz będzie proekologicznym działaniem, które zaprocentuje w przyszłości.

Koszty domu z keramzytu

Domy keramzytowe to bardzo innowacyjne rozwiązanie w budownictwie. Ma mnóstwo zalet, wynikających z szybkości budowy oraz trwałości elementów z keramzytu jako materiału budowlanego. Co jednak z ceną takiej inwestycji? Ile wynosi całkowity koszt budowy domu z keramzytobetonu?
W porównaniu do budowy domu, w sposób tradycyjny, cena keramzytu, jako budulca może wydawać się wysoka, co nie zawsze ma przełożenie na ostateczny koszt budowy domu. Budowa przykładowego, niewielkiego domu jednorodzinnego z keramzytu kosztuje około 200 tysięcy zł. W przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej daje to cenę 2 000 zł.
Jak widać, koszt postawienia domu z keramzytu nie jest aż tak wysoki, biorąc pod uwagę mnogość zalet, jakimi się charakteryzuje.

Udostępnij