smart4living.pl

Blog tematyczny o domu i wnętrzach i ekologii

Ogród

Ogród jak arboretum. Jak go urządzić?

Ogród jak arboretum. Jak go urządzić?

Arboretum to ogród botaniczny, w którym najważniejszą rolę pełnią drzewa i krzewy. Swego czasu ogrody takie były bardzo modne i powstawały w pobliżu magnackich rezydencji. Dziś wiele z nich pełni rolę atrakcji turystycznych i placówek naukowych, są jednak i takie ogrody dendrologiczne, które powstają na przydomowych ogródkach.

Najsłynniejsze ogrody dendrologiczne na ziemiach polskich

Gdzie powstawały najpiękniejsze ogrody botaniczne? Wśród tych najciekawszych pojawia się ogród w Bolestraszycach koło Przemyśla oraz arboretum w Kopnej Górze w rejonie Białegostoku. Lądek Zdrój czy Wiry to kolejne miejsca, gdzie miłośnicy drzew i krzewów poczują się doskonale.

Trzy ogrody tego typu zasługują na szczególne wyróżnienie. Jedno z nich mieści się w Wojsławicach na Dolnym Śląsku, a jego walorem jest imponująca kolekcja różaneczników i azalii. Drugi ogród znajduje się na terenie województwa łódzkiego, w Rogowie. Jest to klasyczne arboretum leśne, pełniące nie tylko rolę dekoracyjną, ale i doświadczalną.

Najważniejszym ogrodem dendrologicznym w Polsce może się pochwalić Kórnik koło Poznania. To najstarszy ogród tego typu w Polsce, znany z 3500 różnego rodzaju drzew i krzewów. Ogrodem tym opiekuje się PAN, a jego wartość naukowa i widokowa jest ogromna.

Przydomowy ogród dendrologiczny – dlaczego warto go założyć?

Kto posiada większą działkę, ten wie, jak ciężko zaaranżować najbliższe otoczenie domu. Wiedzą o tym również ci, którzy cenią sobie ciszę i spokój, a piękną zielenią chcą się odgrodzić od szarego świata.

Założenie własnego ogrodu dendrologicznego może się okazać rewelacyjną propozycją dla osób ceniących dyskrecję oraz dla tych, którzy latem chcą się cieszyć zbawiennym cieniem. To również idealne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o zielonym, pełnym ptaków ogrodzie.

Jakie rośliny mogą się pojawić w przydomowym arboretum?

Jakie rośliny ą zalecane do przydomowych ogrodów dendrologicznych? Oprócz rodzimych drzew i popularnych iglaków, w przydomowym ogrodzie świetnie sprawdzą się liliowce, z których można stworzyć ciekawe kompozycje oraz różaneczniki, które pojawiają się w licznych odmianach. Można też sięgać po takie gatunki, jak cyprysiki błotne, które będą nie lada gratką w przydomowym ogródku.

Własny ogród dendrologiczny nie musi być marzeniem, a posiadanie własnej kolekcji drzew i krzewów może każdemu z nas sprawić wiele radości. Taki ogród zrobi wrażenie, stanie się też dla wielu z nas doskonałym miejscem na rodzinny relaks na łonie natury.

Udostępnij