Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Wyposażenie i oświetlenie ogrodu

25 stycznia 2022

Odpowiednio zaprojektowany i urządzony ogród to nie tylko jednostajny trawnik, ale przestrzeń, w której możemy się zrelaksować, obcować z naturą i przyjmować gości. Czasem wystarczy kilka kreatywnych dodatków, żeby stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Jak urządzić magiczny zakątek we własnym ogrodzie?

Różnorodność roślin

Wszyscy dobrze wiemy, że najpiękniej wyglądają ogrody, w których rośnie dużo kwiatów i różnych gatunków roślin, które zmieniają się i kwitną przez cały okres wiosenno-letni. Starannie rozplanowane grządki z gatunkami wymagającymi opieki ze strony ogrodnika możemy otoczyć jednorodnym trawnikiem, albo zdecydować się na coraz modniejsze łąki kwietne. O ile jednogatunkowy trawnik wymaga ciągłego podlewania i przycinania, o tyle łąka kwietna nie potrzebuje prawie żadnych zabiegów, by była barwna i pachnąca.

Pod nazwą łąka kwietna kryje się trawnik złożony z wielu rodzimych gatunków kwiatów i traw, zatrzymujący wilgoć w glebie i przyjazny dla wielu gatunków owadów, takich jak pszczoły samotnicze czy motyle. Podlewamy go tylko podczas największych upałów, a przycinać nie musimy wcale lub bardzo rzadko. Pamiętajmy tylko, żeby w naszej łące zaplanować ścieżki wokół ogrodu – urokliwie i naturalnie będą prezentować się ścieżki z kamienia polnego albo kawałków drewna.

Drewniana altanka i poidełka dla ptaków

Malowniczą alternatywą dla werandy jest położona w głębi ogrodu altanka. Urocze miejsce do organizacji posiłków na wolnym powietrzu albo przyjmowania gości, drewnianą altankę możemy zamówić albo zbudować sami. Pięknie wyglądają również altany, przy których posadzimy pnące się rośliny – bluszcz, winorośl, krzaki pnących róż czy nawet truskawek. Do ogrodowej altanki dobrze będą pasować inne nieco staroświeckie ogrodowe ozdoby, takie jak poidełka dla ptaków w formie kamiennej misy czy ogrodowe rzeźby. Drewniane ozdoby mogą pełnić też dodatkową funkcję – odpowiednio przygotowane, mogą służyć jako domki dla jeży, ptaków, trzmieli czy pszczół.

Oświetlenie ogrodu

Żeby można było korzystać z ogrodu i altanki do późnej nocy, potrzebujemy jeszcze oświetlenia. Nie musimy się jednak martwić o przeciąganie kabli elektrycznych i tym podobne rzeczy, ponieważ na rynku jest dostępny szeroki asortyment lamp solarnych przeznaczonych do użytku na zewnątrz. Lampy solarne stały się na tyle popularne, że są dostępne w dowolnych kształtach i stylach – znajdziemy zarówno futurystyczne, świecące różnymi kolorami kule, jak i tradycyjne lampki o kloszu podobnym do starych latarni, a nawet solarne fairy lights, czyli modne girlandy światełek.

Redakcja smart4living.pl

Dbamy o to, aby treści prezentowane w serwisie były wartościowe, rzetelne i pomocne dla naszych czytelników. Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy do regularnego odwiedzania Smart4Living.pl Wspólnie tworzymy przestrzeń, w której każdy znajdzie interesujący temat dla siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?